Przygotowanie do analizy
Jak powinna wyglądać poprawnie utworzona baza danych
Przykład 1. Najlepszy sposób przygotowania bazy danych do dalszej analizy ankiet, przedstawiono na poniższej ilustracji. Odpowiedzi na poszczególne pytania, zamieszczamy w kolumnach, natomiast każdy pojedynczy wiersz to pojedyncza osoba/ankieta.

Przykład 2. Można, również w ten sposób. Jest to przez nas, najbardziej preferowana forma przekazywania wyników.

Przykład 3. Poniższy sposób prezentowania danych, jest najgorszy z możliwych. Na podstawie tych tabel właściwie nie możemy nic zanalizować. Nie obliczymy również żadnych zależności statystycznych. Jedynie co można w takim przypadku zrobić, to przedstawić dane na wykresach. Unikajmy tej formy prezentacji danych, jest to tylko marnotrastwo Państwa cennego czasu.

Przykład 4. Ten sposób prezentacji danych nie jest błędny, na podstawie tych tabel możemy obliczyć test niezależności chi kwadrat. Jednakże taka baza danych ogranicza nas w pewien sposób, gdyż nie pozwala nam szukać innych korelacji pomiędzy pozostałymi zmiennymi, które nie zostały zawarte w tabelach. Dlatego również starajmy się unikać takiej formy prezentowania wyników.

Baza danych - Wielokrotne odpowiedzi
Często w naszych ankietach pojawiają się pytania, w których można udzielić więcej niż jednej odpowiedzi. Poprawny sposób umieszczania tego rodzaju danych w arkuszu kalkulacyjnym, zaprezentowano poniżej:

Jeszcze lepiej, jak nasze wielokrotne odpowiedzi wpiszemy w ten sposób:

Natomiast poniższy sposób, to przykład złego wpisywania wielokrotnych odpowiedzi z naszych ankiet do bazy danych:
